charneco قطعات ماشین اقتصادی خودروهای داخلی

charneco: قطعات ماشین اقتصادی خودروهای داخلی خودروسازان داخلی صنعت خودرو صنعت قطعه اقتصاد

گت بلاگز فارس سیگار عامل 14 سرطان متفاوت ، افزایش آگاهی افراد با عوض کردن بسته بندی دخانیات

سازمان جهانی بهداشت شعار امسال روز جهانی بدون دخانیات را “با عوض کردن بسته بندی دخانیات، آگاهی افراد را نسبت به زیان های ناشی از استعمال دخانیات زیاد کردن د

سیگار عامل 14 سرطان متفاوت ، افزایش آگاهی افراد با عوض کردن بسته بندی دخانیات

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ روز جهانی بدون دخانیات هر سال سی و یکم می مصادف با دهم خرداد، از سوی شرکت جهانی بهداشت با تاکید بر زیان های ناشی از استعمال دخانیات، گرامی داشته می شود.

مهناز زادانی فرد کارشناس بهداشت عمومی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: شرکت جهانی بهداشت، شعار امسال روز جهانی بدون دخانیات را “با عوض کردن بسته بندی دخانیات، آگاهی افراد را نسبت به زیان های ناشی از استعمال دخانیات زیاد کردن دهیم”، اعلام کرده است.
وی با بیان اینکه دود سیگار دارای چهار هزار ماده شیمیایی است که سرطان زا بودن پنجاه نوع از آن ها به اثبات رسیده هست، اضافه کرد: به طور میانگین مدت عمر افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیر سیگاری 13 تا 15 سال کمتر هست؛ سیگار عامل 14 سرطان متفاوت در بدن انسان می شود که از جمله آن ها می توان به انواع سرطان ریه، گلو، دهان، حلق، بینی، مری، معده، لوزالمعده، کلیه و مثانه، اشاره کرد.
او افزود: مصرف سیگار در وقت بارداری، جنین را در معرض خطراتی قرار می دهد که مشمول بر تولد نوزاد مرده، تولد سریع هنگام نوزاد، به دنیا آمدن نوزاد کم وزن و فوت ناگهانی نوزاد هست، نیکوتین موجود در سیگار موجب انقباض رگ های خونی بند ناف و رحم می شود که در نتیجه میزان اکسیژن در دسترس جنین را کم کردن می دهد.
این کارشناس بهداشت عمومی ادامه داد: احتمال مبتلا شدن به سندرم فوت زودرس نوزاد مادرانی که در دوره بارداری سیگار کشیده اند، سه تا چهار برابر زیاد کردن می یابد، همچنین میزان نیکوتین(موجود در سیگار) و کوتینین(موجود در دود خارج شده است از دهان شخص سیگاری) در ریه کودکانی که دچار سندرم فوت زودرس شده است اند، نسبت به کودکانی که به دلایل دیگری فوت کرده اند زیاد هست، این کودکان زیاد دچار مشکلاتی مانند عفونت های گوش، آسم حاد، سرفه، تنگی نفس، پنومونی(ذات الریه)، برونشیت و زیاد کردن احتمال مبتلا شدن به سندرم فوت ناگهانی نوزاد می شوند.
زادانی فرد با بیان اینکه مصرف سیگار، خطر بروز بیماری های قلبی عروقی و سکته مغزی را دو تا چهار برابر زیاد کردن می دهد، افزود: قرار گرفتن در معرض دود سیگار دیگران، احتمال گرفتگی قلبی عروقی را 25 تا 30 درصد و احتمال بروز سکته مغزی را 20 تا 30 درصد زیاد کردن می دهد.

وی بیان کرد: استعمال سیگار و دخانیات، باعث آسیب به پوشش دیواره رگ های خون رساننده قلب و مغز و سایر اعضای بدن شده، در نتیجه ضربان قلب و فشار خون اوج می رود؛ همچنین باعث می شود که خون ساده تر لخته شود، لخته در صورت انسداد رگ ها می تواند منجر به بروز حمله قلبی و سکته مغزی شود.

عبارات مهم : سیگار

این کارشناس بهداشت عمومی، احتمال بروز دیابت در افراد سیگاری را نسبت به افراد غیر سیگاری 30 تا 40 درصد بالاتر بیان کرد و گفت: همچنین سیگار کشیدن می تواند افراد را مستعد مبتلا شدن به آرتریت روماتوئید کند یا موجب پیشرفت سریع تر و زیاد این بیماری شود، زنان سیگاری نیز دو سال سریع تر از سایر زنان دچار قطع قاعدگی می شوند، از طرفی مصرف دخانیات باعث ناتوانی جنسی و عقیمی در مردان و زنان می شود.
زادانی فرد تصریح کرد: تحقیقات نشان می دهد که استفاده از آدامس، چسب(patch) و قرص های نیکوتین دار زمانی که با واکنش‌ها درمانی همراه باشد، احتمال ترک موفقیت آمیز سیگار را تا دو برابر زیاد کردن می دهد.

او دلگرمی و تشویق اطرافیان جهت ترک را نیز موثر خواند و یادآور شد: فعالیت هایی مانند ماساژ منظم، گوش دادن به موسیقی آرامش بخش و یا فراگیری یوگا، کم کردن استرس و انجام فعالیت های ورزشی مانند پیاده روی و دویدن، به کم کردن اعتیاد به نیکوتین و کم کردن نشانه های ترک آن، کمک می کند.

انتهای پیام/ن

واژه های کلیدی: سیگار | نوزاد | بهداشت | بهداشت | دخانیات | سرطان زا | دخانیات | روز جهانی | سرطان ریه | مصرف سیگار | انواع سرطان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog